torek, 18. december 2012

"A ti naredim sendvič?"




Danes zjutraj smo imeli doma sceno, ki se ponavlja več ali manj vsako jutro. Ker živimo 40 min iz Ljubljane, moramo zjutraj prej vstati. In ker ima naša mala drsanje, je ta teden prihod v šolo pol ure prej in točnost še posebej pomembna, drugače se odpeljejo brez nje. In kot ponavadi z možem uporabiva vse priganjaške tehnike - od blagih, do manj blagih. Odvisno od najinega razpoloženja in tega, koliko sta se otroka ta dan pripravljena upirati in preizkušati.

Danes je bil naš šestletnik še posebej v elementu. Ne samo, da je počasen in trmast po naravi, danes je preizkušal vse meje. Od tega, da se ni hotel obleči, umiti in je šel v šolo pač z vsemi zaspanci vred, do tega, da ni hotel nič jesti.
Ampak toliko, kot sem bila na eni strani odločena, da pač naj nosi posledice svojih dejanj sam, toliko me je na drugi strani še najedala ta pretirano skrbna vloga mame, da ubogi otrok ne bo lačen ali žejen. Mimogrede, v šoli imajo malico že ob devetih, tako da kake hude lakote ne bi bilo.
Pri obleki in umitih zobeh sem ostala neomajna, bo pač danes pokazal zobozdravnici umazane zobke in zaradi mene gre lahko v pižami v šolo. Ko pa je čisto preden je stopil skozi vrata izjavil, da je lačen in bo jedel nekaj iz pekarne (ki stoji pred šolo) in ko je mož v togoti izjavil, da mu on nič ne bo prinesel, sem popustila in vsa učna ura, ki bi jo mali imel z prevzemanjem odgovornosti za svoje odločitve je z enim samim vprašanjem padla v vodo.
"A ti naredim sendvič?"  In sem mu ga.

Darja

sobota, 15. december 2012

Otroci in uspavanje



Kako preprosto se zdi, ko svetuješ drugim. Potem pa se nekega dne sam znajdeš v situaciji in padeš na izpitu.
Ravno sem zlezla iz postelje, kjer sem dobro uro ležala ob sinu, preden je zaspal. Ne spomnim se, kdaj se je to začelo, me je pa dobro posrkalo vase in ne znam se potegniti ven.

Bila je spalnica, v njej zakonska postelja in zraven majhna posteljica. V tistem stanovanju niti nisem imela izbire, no pa roko na srce, tako je bilo tudi bolj praktično. Potem smo se pred dobrim letom preselili v veliko hišo in samoumevno je bilo, da se postavitev v spalnici prenese. Torej, velika zakonska postelja, ob njej pa otroška posteljica. Otroška soba je ostala prazna. In tako je še zdaj, ko je sin star 2 leti in pol.
Do pred mesecem dni je bila v igri še duda in uspavanje običajno ni trajalo več kot 20 minut. Potem pa smo dudo izgubili in zdaj se dogaja, da otrok še po 1 uri ne spi. Zdaj ravno preboleva virozo, a vseeno.

Vem, moramo kupiti večjo posteljo, jo postaviti v njegovo sobo in začeti spreminjati navado. Vem pa tudi, da spreminjanje navad terja veliko energije. Zato smo trenutno tukaj, kjer smo.

Vam sporočim nadaljevanje zgodbe. Vesela pa bom vaših izkušenj!

Mija

Romantična podoba





Se vam je že kdaj zgodilo, da ste imeli romantično podobo o nekom? Pa ne o nasprotnem spolu. Meni se to dogaja že od kar pomnim. Gre pa takole, izberem si človeka, ki mi je všeč, simpatičen, prijeten in si o njem napletem zgodbo. Zanimivo je, da to običajno niso neki filmski junaki, ampak "ljudje iz ulice". Npr. vrstnica iz vrtca, nekaj let starejša punca iz osnovne šole,... Aktualna zgodba, ki me je spodbudila k pisanju pa je sledeča:

Bila je mamica deklice, ki sem jo poznala. Vedno dobre volje, prijazna, umirjena, potrpežljiva (ja, ravno takšna, kakršna sem si želela biti) in tudi deklica je bila izredno prijeten otrok. Očeta nisem pogosto videvala, a sem si o celi družini ustvarila nek ideal (po čemer sem tudi sama kot otrok hrepenela). Ta kult sem gojila kar nekaj let, dokler nisem družine tudi pobliže spoznala. In bila, malodane, razočarana. Družina je živela čisto povprečno življenje, kar se odnosov tiče. Mama je bila večino časa sama z otroki in začutila sem rahlo nezadovoljstvo v njej. Nič tragičnega, a mene se je dotaknilo. Kot da bi se zaključila najljubša serija. 

Kaj pa zdaj, kje se bom pa zdaj hranila? Energijo, ki sem jo vlagala v negovanje mita o tej družini, bom zdaj vložila v svojo družino in poskrbela, da mojemu otroku ne bo potrebno sanjati, ampak bo to zanj realnost.

Mija

petek, 14. december 2012

Danes me nagovarja zgodba...

Jorge je odložil čajnik in mi povedal zgodbo:

Brezskrbno je hodil po ulici, ko jo je zagledal. Ogromno, čudovito kepo zlata. Vsa je bila obsijana od sonca. Bleščala se je v različnih barvah in bila videti kot vesoljski predmet in Spielbergovega filma.
Nekaj časa je kot omamljen bolščal vanjo.
  "Ima lastnika?" je pomislil. Pogledal je na vse strani, a nikjer ni bilo nikogar.
Nazadnje se ji je približal in se je dotaknil. Bila je mlačna. S prsti je zdrsel po njeni površini in zdelo se mu je, da je na otip ravno tako popolna, kot sta bili popolni njena svetloba in lepota.
"Hočem jo samo zase," ga je prešinilo.
Zelo previdno jo je dvignil in se z njo v rokah podal proti predmestju. Prevzet je prišel do gozda in se napotil k jasi. V popoldanskem soncu je kepo previdno položil v travo in sedel, da bi jo opazoval.
"Prvič imam nekaj dragocenega samo zase. Samo zase!" sta pomislila oba hkrati.
"Ko nekaj imaš in postaneš suženj tega, kaj misliš, kdo ima v lasti koga, Demian? Kdo ima koga?"

   Odlična knjiga za zimsko poglabljanje vase...

Darja
             


                                                                                                                                                                                     

četrtek, 13. december 2012

OBDAROVANJE MALO DRUGAČE



Kako dober je tisti občutek, ko zadiši po praznikih, ko se v moji glavi začne iskanje po predalčkih idej in načrtovanje vse tja do konca starega leta. Kaj pa, vmes se snujejo tudi načrti za novo prihajajoče leto, ampak to je pa že čisto osebni ritual brez katerega ne grem v novo leto.
Bolj kot se bliža začetek decembra, bolj se polni  moj zvezek s plani, za kuhanje, šivanje, dekoriranje, srečanja, obdarovanja... In vse to spraviti  v en sam mesec, jp, pravi napor a brez vsega tega bi zmanjkalo vsaj pol Ane .
Saj ne, da že novembra vem kaj bom pripravila recimo za božično večerjo ( ja, ja, res vem ), vem celo, kaj bo na jedilniku za novoletno večerjo. Morda se sliši naporno a iskreno povedano, uživam, uživam, ko sestavljam jedilnik, ga nekajkrat še zamenjam, dodam in pilim.
In zgodba se ponovi  tudi z obdarovanjem.  Obdarovanje je cel ritual, zgodba od začetka do konca.  In vedno iščem izvirna domača darila, največkrat jih izdelam sama, kadar pa najdem kakšno meni všečno darilce pa mu poskušam dodati vsaj kanček svoje  note.
In tako sva letos z Darjo združili moči in se lotili izdelovanja  darilnih kozarcev s sestavinami za mamljive brusnične piškote.  Takšna bodo letos darila, darila, ki so bila izbrana in narejena z ljubeznijo, darila, ki puščajo osebno noto in puščajo skrito sporočilo.
Narejeno z mislijo zate, ker si eden/ena  tistih meni dragih oseb in ker je bilo tvoje ime napisano na mojem seznamu »Obdarovanje mojih najdražjih«

Recept je preprost in z veseljem ga podelim z vami, da  očara tudi vam bližnje in drage.

Izberete steklen kozarec velikosti enega litra. Vanj dajete sestavine, po vrstnem redu. Tako nastajajo zanimive plasti in dekorirajo kozarec. Kozarec na koncu zaprite in ga po svojih idejah dekorirajte in opremite z receptom in voščilom.
Še namig – ker ni rečeno, da bo kozarec poln do vrha se lahko znajdete tako, da zapolnite kozarec s suhimi jabolčnimi krhlji ali suhimi slivami.  Med peko bodo prav gotovo teknili 

Piškoti z brusnicami

80g namenske moke
40g mletih ovsenih kosmičev
60g namenske moke
2g sode bikarbone
3g soli
75g rjvega sladkorja
65g suhih brusnic
90g nasekljane bele čokolade
55g nasekljanih indijskih oreščkov

 Segrej pečico na 175°C. Penasto umešaj 115g zmehčanega masla, 1 jajce in žličko vanilijeva sladkorja.
Dodaj sestavine iz kozarca in zamesi gladko testo. Testo zajemaj z žlico in ga v velikosti oreha dajaj na pekač, obložen s peki papirjem.
Piškote peci 8-10min oziroma tako dolgo, da robovi malo porjavijo.
Ohladi jih na pekaču.

Veliko užitka ob pripravi in obdarovanje

Ana




sreda, 12. december 2012

Novoletne zaobljube

Moram priznati, da sem si redko kdaj postavljala novoletne zaobljube. Jih je bilo dovolj že med letom. S klasičnimi nimam težav – nehati kaditi ali shujšati. So pa druge zaobljube, ki dobivajo svoj prostor in čas in obliko skozi celo leto.
Kaj vse bi morala spremeniti…, da se mi zmeša. In ko mi ne uspe, se žrem do konca, dokler zaobljuba končno ne ponikne. In če ste opazile tudi pri sebi, se te male pošasti samo skrijejo, hibernirajo, spijo zimsko spanje….do naslednjega slabotnega trenutka ali naslednjega Novega leta.
Zakaj vse zaobljube in želene spremembe najlažje sprejmemo prav ob Novem letu? Ker ima simboličen pomen dokončevanja nečesa (starega) in nov, svež začetek? Komaj čakamo, da pride, da se spremembe zgodijo.
Dobro, ne ravno dan po Silvestrovem, ko smo še skrokani. In mogoče ne še drugega, ker še vedno počivamo od praznikovanja. Pa potem se v službi začne vse na novo in so potrebne priprave na nov začetek poslovnega leta. Ja madona, pa je že pol januarja mimo.

Ah, ni kaj. Smo specialisti za mučenje, za začetek samega sebe. Zakaj že?  Ali morda zmotno pričakujemo, da se bodo spremembe zgodile zaradi datuma na koledarju ali pa imamo tudi mi nekaj pri vsem tem?

Želim vam previdno izbiro zaobljub in  bodite strpne ter nežne do sebe. V veliki meri ste čisto v redu točno tako kot ste. Smo.

Darja

torek, 11. december 2012

December...


December, mesec praznikov, pričakovanj, obdarovanj, praznovanj. V kakšnem duhu bo potekal, je odvisno od nas. Lahko zdrvi mimo nas ob naglici in nakupovanjih, lahko pa se ga spominjamo kot čarobnega, toplega in domačega. Otroci bi zagotovo izbrali to drugo. Spominjam se pričakovanj novega leta, ko sem bila otrok. Začelo se je že nekaj dni prej, ko je po hiši dišalo po piškotih. Pa okraševanje, venček na vrata, okraski v vsako sobo, smrečica v dnevni sobi, obvezne lučke. Tako skrivnostno in napeto, čeprav je bilo vsako leto isto. Prav ta stalnost je nekaj, kar daje otrokom občutek varnosti in zaradi nje prazniki nikakor ne izgubijo čara. Odrasli velikokrat mislimo, da bo otrokom postalo dolgčas, če se bodo stvari ponavljale. Zgodi pa se nekaj čudovitega, otroci ponavljajoče dogodke, situacije vzamejo za svoje in se ob njih dobro počutijo.

Otroci imajo radi preproste stvari in spet, manj je več. Otrokom pričarajmo december doma v krogu družine in prijateljev, naj bo to čas, ko se ustavimo, ko si vzamemo čas zase, ko skupaj okrasimo dom, ko se skupaj igramo, pojemo, plešemo, se smejimo, beremo pravljice, naredimo lutkovno predstavo, izdelamo voščilnice, ustvarjamo, skupaj spečemo piškote ali pripravimo kosilo, se skupaj odpravimo na sprehod, izkoristimo sneg in naredimo snežaka, zgradimo iglu, pojdimo se sankat, pojdimo na večerni sprehod z baklami. Idej je veliko, namesto, da otrokom kupimo adventni koledar, ga izdelajmo sami ali skupaj z otroki, v njem naj bodo zgoraj napisane aktivnosti ali pravljica za vsak dan.

Naj bo december čudežen in ekološki, v smislu varčevanja z materialnim, podarimo otrokom svoj čas in sebe.

Mija

Soustvarjajte z nami

Pozdravljene obiskovalke (in obiskovalci) našega bloga.

Glede na spremljanje statistike ne vem, ali sem bolj presenečena ali pa imam še večji cmok v grlu, ker vem, da delim svoje misli s tolikimi od vas.
Ta blog je namenjen izmenjavi zgodb, idej, mnenj, izkušenj...vseh nas, zato vas vabim, da se nam pridružite pri soustvarjanju. Zelo bomo vesele, če boste prispevale svoje prispevke, ki jih bomo objavile na blogu.

Pošljite jih na mail   ocaranegospodinje@gmail.com   in delite z vsemi.

Rubrika "Bolšji sejem" je namenjena, poleg stvari,  tudi izmenjavi znanj ter poslovnih priložnosti. Naj domišljija deluje prosto. Objavite lahko tudi svoj pogled na kakšno dobro knjigo, ki bi jo priporočile ostalim. Pa mame podajte svoje izkušnje z vašimi malčki ali najstniki. Da ne govorim o slastnih receptih in seveda zgodbah, ki zaznamujejo naše korake nazaj k sebi, zgodbe osebne rasti.

Skratka, sodelujte. Delite. Dajajte. Pomagajte, da se naš krog širi in dobi krila.

Hvala za vaše želje in spodbudne odzive.

Objem vsem od treh očarank.

ponedeljek, 10. december 2012

TERANOV LIKER, ki se mu ne da upreti


Kaj je boljšega kot prihajajoči prazniki, peka piškotov in za tiste malo večje, copranje domačih napitkov.

Tako preprost je in tako božansko dober, da ga moram podeliti z vami. Ampak kako naj drugače sploh bo, očarana mora znati narediti tudi očarljivo dober zvarek.

Recept za očaranje

1l terana
700g sladkorja ( seveda jaz prej poskusim teran :-) in presodim, če mu je potrebno dodati kak g sladkorja več)
3 dl ruma
1 vanili sladkor
sok 1 pomaranče
sok 1 limone

Teran, sladkor in vanili sladkor zapeljemo do vretja, samo še kakšni 2 minutki dlje in odstavimo.
Ohladimo čez noč, naslednji dan pa primešamo rum,  ter sok limone in pomaranče. Sok pomaranče in limone precedim skozi gazo, je bolj čisto in lično, ko zmešaš s teranom.
Vse skupaj dobro premešamo, ves čas probavamo :-) in na koncu, kar ostane prelijemo v lične steklene "glažke".

Seveda ne pozabimo prihraniti tudi kaj za goste!

Ana

nedelja, 9. december 2012

ČEVELJČEK ZA DOBRE MISLI


Najlepša so darila narejena doma saj se največkrat delajo v družinskem krogu, kjer lahko sodelujejo tudi otroci, delajo se z ljubeznijo in tudi misli so namenjene tistim, ki jih bomo z doma narejenimi darilci obdarovali.
Danes sem v svojem ustvarjalnem kotičku izdelovala čeveljček s cimetovo palčko, okoli katere se ovije papirček z dobro mislijo in obesi okoli steklenice kakšnega dobrega domačega zvarka. Tale čeveljček krasi domači teranov liker. O, dober je, dober :-)

Narišemo škorenjček na papirju dimenzije cca 12x12cm, ga izrežemo in obrišemo na nepravo stran blaga dimenzije 11x9,5cm.









Zalikamo zgornji rob čeveljčka ( cca 1,5 cm) in pripravimo vrvico dolžine 19cm a je lahko tudi krajša.
 

Čeveljček obšijemo po zarisanem delu, le na vrhu ne zašijemo, ker bomo napolnili s polnilom.

Sedaj, ko je čeveljček obšit ga obrežemo tako, da pustimo cca 0,5cm roba in ga v pregibu (tako kot je na sliki ) malo zarežemo, da se nam, ko je obrnjen ne guba.
Čeveljček sedaj napolnimo s polnilom.
 

Sedaj, ko je čeveljček napolnjen s polnilom všijemo trakec a pazimo, da pustimo v sredin prostor za cimetovo palčko.
Na koncu dodamo po želji še gumbke, morda še kak drug okras in seveda napišemo dobro misel ali recimo Božično voščilo in ga zavijemo ob cimetovo palčko in potisnemo v čeveljček.




Tako smo naredili enostavno in prisrčno darilce. 

Uživajte v ustvarjanju!

Ana







sobota, 8. december 2012

NAJ SE ZAČNE





Naj se končno začne!
Ideja se je začela tam nekje v oktobru in se debelila in debelila in sedaj je tu, takšna kot je, z začetkom in velikimi željami, da služi tistemu čemur je namenjena.
Da nas je veliko, da se niti ne poznamo a ko se srečamo je tako, kot da smo se včeraj za kratek čas razšle.
Povezuje nas veliko stvari, včasih nimamo poguma da izrečemo, včasih nam je neprijetno ogovoriti, včasih smo v zadregi, in še veliko tistih včasih je, a eno je važno, važno je, da se združimo, da delimo in se bogatimo. Bogatimo se z vsako novo očarano, s pozitivno energijo, z znanjem z zgodbami in s tem, da se združujemo in premikamo, premikamo naprej, premikamo na bolje!
Toliko vsega je, kar je treba postoriti in več kot nas je, bližje bomo, lažje nam bo in lahko bomo delile naprej.

Pa začnimo

Otroci in igrače



Kamorkoli, no skoraj kamorkoli pridem (poznam svetle izjeme), kjer so otroci pri hiši, zagledam na kupe igrač. Vse živo, ni da ni. In potem poslušam, kako se sploh ne igrajo z njimi, jih ne pospravljajo, ... Včasih vprašam, od kod pa mu toliko igrač? Ja, babi in dedi mu kupujeta ali pa ko sem bila jaz otrok, ni bilo, pa naj imajo vsaj oni.
Ko še nisem imela otrok, se mi to kopičenje ni zdelo smiselno. Zdaj, ko sem mama, pa še manj. In pri otrocih res velja, manj je več. Z možem sva pristaša tega reka in v praksi se izkaže kot učinkovito. In, ne otrokom ni dolgčas, otroci se brez igrač prav tako zaigrajo, če ne še bolje. Uporabijo svojo domišljijo, ki jim je res ne primanjkuje. Samo pomislite na kuhinjo, če to ni eden boljših poligonov za igro otrok ali pa metla in smetišnica, navadna krpa za brisanje. Moj sin se zelo rad igra s tetra plenicami, zlaga jih, zavija vanj namišljena darila, pokriva medvedka, prekriva stole in ustvari hišico, me povabi na piknik. Koliko zanimivih reči je v svetu odraslih, zakaj bi kupovali vse te igrače, ki prehitro obležijo v kotu sobe. Če se vrnem v kuhinjo, naredite otroku oz skupaj z njim slano testo, dajte mu valjar, modelčke za piškote, dovolite, da se igra s posodo, če boste natresli vanjo makarončke, bo še toliko bolj zabavno, narežite skupaj z otrokom sadno solato, zaupajte mu zaobljen nož, naj nareže banano, naj stopi na stol, da bo dosegel mešalec in ga prižgal, ko bo pripravljal smoothie za celo družino,....
Te stvari zahtevajo od nas odraslih malce več potrpljenja in časa, ampak s tem otrok pridobiva na pozitivni samopodobi, postaja samostojen, saj to želimo, ne?! Otroci imajo močno voljo in želijo narediti stvari sami. Omogočimo jim to :)

Mija

MESNE KROGLICE POSEJANE MED TESTENINE


Sneg nam je postregel v vsej svoji lepoti a zame, ki me je ujel tudi nahod in me prisili v počivanje mi ni dalo miru, da po kuhinji ne bi dišalo. In je, za kosilo najbolj. 
Tako enostavno je a okusno in kar je najbolje, če skuhaš toliko kot jaz, ko me vsakič moja hči vpraša, če čakamo še avtobus turistov, si za naslednji dan skoraj za sigurno oproščen kuhinje .No ja, če pa me zamika kakšna slaščica, takrat jo pa sigurno zopet zavzamem :-)

cca 400g testenin ( recimo peresnikov )
mocarela ( za nas, ki smo bolj "sirni" je šel kar cel zavitek-250g)
nekaj strokov česna
pol čebule narezane na kocke
500g mletega mesa
1 jajce
bazilika ( posušena )
suhi paradižniki
paradižnik narezan na kocke ( lahko uporabite tudi iz konzerve )
150 ml mesne juhe ( oh kaj bi brez kocke :-) )
malo drobtin
malo masla za pekač

Peresnike skujte al dente
Meso posolite, dodajte poper, zdrobljen česen, lahko malo vegete (jaz dam domačo ) , jajce in eno dobro žlico drobtin in iz tega naredite kroglice.









Pečico segrejte na 180°C med tem pa,

čebulo prepražite na olivnem olju, dodajte narezane suhe paradižnike, malo (domače) vegete, malo soli, poper, baziliko, paradižnik in vse skupaj prepražite in temu dodate juho in pokuhate kakih 10 minut.

Pekač namažete z maslom in malo posujete z drobtinami
Na skuhane peresnike stresete prepraženo maso, dobro premešate in mešanico razporedite po pekaču.
Po njem razporedite mesne kroglice in vse skupaj na koncu še prekrijete z mocarelo.

Pečete v ogreti pečici cca 25 minut, kakšna minuta več pa bo čisto dobrodošla. 



Dober tek!

Ana




torek, 4. december 2012

Ali sprejemamo svoje otroke?


Ker imam sama dva otroka, se velikokrat ujamem, kako jima želim pridigati, kako naj se vedeta, kaj naj naredita, kako naj naredita in seveda to ni v redu, pa to je šlampasto, pa zamuja, pa vseeno mu je, pa ne pospravlja za sabo, pa tukaj se ni čisto nič potrudil…

In potem se zavem, kako bi rada svojega otroka predrugačila v nekoga drugega. Tak, kot je,  ni v redu. In izpišem vse stvari, ki me pri njem motijo, živcirajo, iritirajo…in ugotovim, da imam sama cel kup teh enakih lastnosti, ki jih pri sebi ne sprejemam in bi rada, da jih ne bi bilo. In najtežje vprašanje zame – če sama sebe ne sprejemam in ne maram (z vsemi temi lastnostmi vred) ali imam sploh lahko rada svojega otroka? In če je odgovor iskren, bo zabolel. Toliko velikih besed jima namenjam »Rada vaju imam do vesolja in nazaj«, ki ostajajo le na površju.

Toda prav otrok je tisti, ki mi z vso svojo ljubeznijo in spontanostjo kaže sliko mene, ki je nočem videti. Otrok pa, kot bi mi govoril: »Poglej me, tukaj sem. Zakaj nisem v redu, saj sem kot ti.«

Naši veliki učitelji so. Le pogledati jih je potrebno z drugačnimi očmi.

Danes jima bom rekla le: »Hvala, ker sta!«

Darja

ponedeljek, 3. december 2012

Božično žito ali Adonisovi vrtički



Prihaja najlepši čas leta, toliko tistih drobnih stvari, toliko pričakovanj in prihaja čas Božiča.

To je tudi mesec, ko diši po piškotih, ko se krasi hišo, ko postavljamo božično drevo in jaslice,  to je čas, ko ustvarjamo topel dom v dneh, ko je narava pokrita s snežno odejo. In čas je, ko posejemo Božično žito ali  Adonisove vrtičke.

Seveda ima še nekaj imen in mu tako na
Gorenjskem  pravijo Božično žito
Štajerska ga je poimenovala  kaljeno žito
Bela krajina   večno življenje
Dolejska pa mu preprosto pravi pšeničko

Sejemo ga   4.decembra na god sv.Barbare
                   8.decembra na Marijin praznik
                 13. decembra na god sv.Lucije

Sejali naj bi ga že v indiji in Bližnjem vzhodu več tisoč let pred Kristusom, saj ponazarja upanje in svetlobo, katerih ponavadi v zimskem času pogosto primanjkuje.


Poimenovanje Adonisovi vrtički izvira iz semitskega mita. Ta pravi, da naj bi Adonis vsako leto prvo polovico leta (pozimi) živel pod zemljo pri boginji Persefoni, drugo polovico leta pa na zemlji z boginjo Afrodito. Ob njegovi smrti je Zevs ugodil Afroditini želji in Adonisu povrnil življenje, vendar pod pogojem, da bo Adonis ohranil ta 6-mesečni ritem življenja. Že starim Grkom je Adonis predstavljal simbol ponovnega rojstva, neizmerne lepote in brstenja. Ženske so sejale hitro rastoče rastline v lončene vaze in jih postavljale na strehe svojih hiš. Gre za lepo ponazoritev rodovitnosti zemlje, ki je v času mrzle zime omejena in jo do spomladi želimo priklicati nazaj


Med še­ga­mi, ki so se ohra­nile v Slovenije  vse do da­naš­njih dni, je ta, da damo v pli­tve po­so­de ka­lit pše­ni­co, ki bo na božič oze­le­ne­la. Pše­ni­ca je sim­bol svet­lo­be in upanja, saj le­gen­da pra­vi, da si je sveta Lu­ci­ja (na god sv. Lu­ci­je se po­seje pše­ni­co) sama iz­tak­ni­la oči, da bi se izog­ni­la nad­lež­ne­mu snub­cu.
Po­ne­kod verjamejo, da bo le­ti­na pri­hod­nje leto obil­nej­ša, če zrno hi­tro in lepo vzka­li. Buj­no ka­lje­no ži­to po­me­ni v Idri­ji dol­go živ­lje­nje. Na Kra­su pa opa­zu­je­jo bil­ke in zem­ljo po­se­ja­ne­ga ži­ta, in če je na bil­ki ro­sna kap­lja, po­me­ni ža­lost, če pa je bil­ka mla­de pše­ni­ce suha, je to do­bro zna­me­nje. Če se pri ka­li­tvi sku­paj s kli­co po­ka­že tudi se­men­ska lu­pi­na, pri­ha­ja v hi­šo ve­se­lje, mo­go­če celo že­ni­to­va­nje.

Verjetno je našteto samo delček vsega znanega. A kakor koli že drži in je znano ter zapisano, naj bo le delček običaja in prijetnega druženja z našimi otroki in nam dragimi ali nam drag in  prijeten običaj, važno je,
da nam bo spomin  na takšne Božične dni vedno privabil čaroben nasmešek.

Ana









sreda, 21. november 2012

RESNICA O LOSOSU


Priznam, da je bilo kosilo več kot odlično. Predvsem sem bila ponosna sama nase, da mi je končno uspelo priti do ribarnice in da je riba zmagala na današnjem jedilniku.

Za tiste, ki vas zanima moj recept vam ga brez problema zaupam a nikar ne berite še tisto pod receptom, ker sicer ne bo teknilo. 

Recept:
Prvo lososa posolim, popopram in ga pakapljam z balzamičnim kisom. Če me čas preveč ne preganja, mu ponudim, da se namaka in odišavi vsaj 2 urici. 
V ponvi segrejem olivno olje ( skrivnost je, da vedno dodobra segrejem ponev in pregrešno dobro in 
ponavadi tudi drago olivno olje nakapljam v vročo ponev ), lososa prej malo popivnam in ga tako pripravljenega spečem. ( morda kakih 3-4 minute na vsaki strani, seveda, če govorimo o kotletu )
Brez rožmarina pa tako in tako ne gre :-) 

Tole je bil prvi del, drugi pa je bil malo manj okusen. (povzetek je iz publikacije Skupaj za zdravje človeka in narave )

Losos naj bi bil odličen vir omega 3 maščob. Ali to drži, ali drži za lososa, ki ga kupujemo v dobri veri, da delamo najbolje za naše zdravje???
TO VELJA LE ZA TISTIH BORIH  5%  DIVJEGA LOSOSA, KI GA NA NAŠEM TRGU SKORAJDA NI MOGOČE DOBITI!

95% lososa, ki je v prodaji predstavlja gojenega lososa, ki ga krmijo in tretirajo z zdravili. 
Meso gojenega lososa je tako grde sive barve, da vam zagotovo ne bi ustvaril apetita. Zato industrija losose pred zakolom obarva z barvili. Farmacevtski gigant Hoffman-La Roche je glavni ponudnik rožnatih barvil.
Na volj je celotna paleta, od svetlo rožnatih do močno rožnatih tonov.

In kaj, ko lososi niso osamljeni primer, enako velja za piščance masovne reje. Njihovo meso je sivo, zato krmi pred zakolom dodajo rumeno barvo, da gre bolje v promet.

Takole gre zgodbica o lososu, kaj bo pa na našem jedilniku pa odločamo sami!

Ana





TORTE ZA VEDNO





Rojstni dan.  Asociacija, vsaj moja je prvo torta,pa svečke in šele kasneje pride obdarovanje in ves cirkus, ki ponavadi pritiče poleg.

Verjetno to izvira tudi iz mojega otroštva, ko ni minil mesec, da se ne bi zvrstilo vsaj eno praznovanje rojstnega dne mojih številnih bratrancev in sestričen .  Stara mama je bila »glavna kuharica« in v hladilniku so vedno kraljevali: maslo, zlata vredna ananasova konzerva prešvercana kje iz Avstrije in obvezno domača jajca.

Še dobro, da sem bila pomočnica in da je kak košček šel tudi mimo stroge mamine kontrole , no ja, bila je gorenjka pa še kuharica stare šole.
In tako sta nastali vedno dve torti, sadna in čokoladna. Ups, torta z maslom in škripajočim sladkorjem,okrašena z ananasom in druga s čokolado.  Ampak bili sta domači in drugačnih tako in tako ni bilo, le Đoni v slaščičarni je še prodajal šam rolce in šamšnite, ampak to je pa že druga zgoda.

Danes se sprašujem kaj vse bi moja stara mama spekla, če bi poznala čarobni internet in nešteto število receptov za pregrešne torte.  In kaj bi rekla, ko bi šla recimo v Leclerc in na polici zagledala gotove torte , marička pomagaj, ja,ja  , tole bi sigurno zapela.

Ampak jaz sem bila pomočnica in danes, ko mame ni več, sem v naši družini prevzela častni naziv »glavne kuharice« in želodčki mojih najdražjih pravijo, da mi gre dobro od rok. Bo že držalo, ampak »šinfanje » mi gre tudi in sedajle se ne morem zadržati, da ne pošinfam malo tistih mam, ki svojim malčkom ne naredijo veselja in spečejo domačo trto, eno tistih neštetih, ki jih ponuja internet in sto in ena revija o peki. 

Ni ga boljšega kot domača torta, jaz se jo še danes spominjam, pa čeprav je škripalo med zobmi.

Ana

sreda, 14. november 2012

ZMOREM ZMOREMO



...moramo se "odučiti" vseh teh "ne moreš", "ne smeš", in "ne bo mi uspelo" prepričanj. Pravzaprav moramo ponovno prebuditi tisto vsemogočnost in zvedavost v sebi, ki smo jo nekoč že imeli-in jo, seveda, še vedno imamo! samo zaspala je in se umaknila kritičnemu umu, ki nas sabotira. 
Ponovno moramo prebuditi svojo samozavest ZMOREM!
(Burt Goldman)

Res je, da vse te fraze že dostikrat podedujemo in jih imamo zapisane nekje globoko v sebi. In se prikradejo vedno v nepravem času, ko kanček dvoma potrka v nas samih se glasno oglasijo in tekmujejo, katera je močnejša in katera je bolj prikladna. "Ne bo mi uspelo" dostikrat povede in pogasi plamenček "uspelo mi bo" .
Je res potrebno?
Čas je, da s polnimi pljuči zavpijemo ZMOREM, zmorem še več in bolje in višje. Čas je, da pospravimo staro kramo v predalček in ne od jutri, od danes od tega trenutka dalje ZNAM,ZMOREM, SMEM .... in najbolj važno
SEM!!!

Ana

VSEGA PA LE NI KRIVA ŠIVANKA





Vsega pa le ni kriva šivanka

Včasih se počutim kot zbirateljica krame, kupujem drobnarije in jih shranjujem, ker kaj pa veš kaj bom ustvarjala in kdaj bo prišlo prav. No ja, je pač ponujeno na polici kake lične trgovinice, pa kako da ne, cena privlačna, če ne skoraj zastonj in v tistem trenutku tako in tako že vidim kje bom »ponucala« novo pridobitev. In se v moji delovni sobici material pridno nabira in pospravlja v škatlice. Perlice, pa drobne marjetke, rožice in raznobarvni filci, mali leseni srčki in toliko drugih drobnarij brez katerih mi ni moči zapustiti trgovinice. No saj sem povedala, kramarka pač
A kaj je bolj prijetnega, ko imaš nakupovalno mrzlico »nujno potrebnih drobnarij« in te poleg vsega postreže prijetna prodajalka, ki ima to poslanstvo, da je pač prodajalka, da ima nasmešek že zjutraj zarisan na obrazu in da si vzame še toliko časa, da lahko poklepeta in če se slučajno po trgovini ne sprehajajo ravno v času tvojega nakupa nori šopingerji, s tako prodajalko lahko še malo »pošinfaš« cene pa kitajce in pika na i je to, da ko zapuščaš takšno trgovinico si rečeš o ja, še so pravi prodajalci in sem sigurno še pridem. Včasih samo, da pokukam notri, se malo »napasem«, vzamem kakšno, tisti trenutek ne nujno zadevo in če imam še debelo srečo zopet srečam prodajalko iz prejšnjih nakupov in ji čisto odkrito povem, da brez njene topline in prijaznosti niti nebi prišla več sem, saj roko na srce, poplav takšnih in drugačnih trgovin je danes brez primere.
No ja, ampak vedno pa le ni tako in hvala bogu, saj drugače bi moje prodajalnice izgubile ves čar in vrednost, ki jo dajejo pravi ljudje na pravem mestu.
Iščem zadrge in sukance in pridno se vozim mimo trgovine brez, da bi vedela, da se za vogalom skriva proizvodnja trgovinica z zadrgami in ostalimi šivalnimi pripomočki. In če ni včasih tako motečih reklamnih tabel, dela danes čudeže internet. In sem jo našla in bila več kot navdušena, da je ena tistih za »spotoma«. Opravki po Ljubljani in vračilo proti domu in seveda nakup zadrg in sukancev v novo odkriti trgovini. Kako se mi je dopadlo, da bom sedaj kupovala »spotoma«
Začelo se je slabo. Moja »micka« (garmin) me je po Tržaški že zdavnaj pripeljala do cilja, a razen Tržaške ceste kaj dosti nisem videla in našla. Zdrava pamet kot vedno, izklop micke in ajdi išči. Pa sem jo na koncu le našla po labirintu ovinkov in brez kako potrebnih tabel, ki bi me lahko čisto enostavno pripeljale do cilja.
No ja, vsaj parkirišče je bilo veliko in zagotovljeno, to je pa tudi odtehtalo iskanje sem si mislila in prvo poskrbela še za mojo Bibo in ji odpirala okno, da bo imela za mojo malo odsotnost dovolj komforta in predvsem zraka.
Seveda sem opazila, da sem opazovana. Tisto, ko čutiš oči na vratu. Pred vrati v prodajalno je stala prodajalka, z vnemo kadila in opazovala moj direndaj okoli avta. A glej ga zlomka, ko se začnem približevati trgovini moja opazovalka izgine in za seboj zaklene vrata. Ampak delavni čas (deljeni) so pa le imeli na vratih, to jim pa gre priznati.
Nič, sama sem si kriva, sem si mislila, kaj pa nisi pogledala delovni čas, sem se tolažila in jo praznih rok mahnila proti domu. Ampak vztrajna pa sem in sem jo čez kak dan ponovno mahnila nazaj oborožena z njihovim delovnim časom. In uspelo je, vrata prodajalne so se mi odprla in zmaga je moja.
Nekaj malega sem nabrala, a energije v trgovini ni bilo prave pa je vnema za zapravljanje padla tudi meni. Prodajalka je zaključevala račun moji malenkosti, jedla čips, govorila po telefonu in štela novce, ki mi jih je vračala. Vam pravim, pravi multipraktik. Saj ni čudno, da ni imela časa, da bi si popravila majčko, ki ji je zlezla nad prvi »šlaufek«.
Pa me je pot še enkrat zanesla tja kak teden pozneje. Premamili so me sukanci za overlock in njihova mamljiva cena. Bom že zmogla »gostoljubnost« prodajalke sem si mislila, cekine bom pa le privarčevala.
Seveda sem nabrala še nekaj kramarije, ki ni bila nujna in kupček nabavljenega je kmalu poskočil nad 30 EUR a tega sem že tako in tako navajena sem razmišljala med tem, ko se je to pot z menoj ukvarjal sam šef. Je trajalo in trajalo in minute so postajale debele, a gospod ni znal spisati originalnega računa in moje potrpljenje je kopnelo iz minute v minuto. Pa sem se zdolgočasila in tavala po trgovini in našla še šivanke za šivanje perlic. Saj niso nujne, a prav pa vedno pridejo sem si mislila in jih odnesla do »usposobljenega« šefa, ki je zamenjeval »sposobno« prodajalko.
In uspelo je, spisal je račun, popusta za pol ure, ki sem jo porabila za pridobitev računa ni odštel in jaz sem s kislim obrazom odšla s sklepom » o ja, vi pa mene ne vidite več«.
In sem že skoraj pozabila na dogodek, ko me v nabiralniku pričaka pisemska ovojnica.
Da sem pri njih kupovala, da so mi pozabili zaračunati šivanke in da naj jim kar po pošti pošljem denar.
Sem se malo usedla in zbrala in še enkrat prebrala dopis poln slovničnih napak. Saj ni res pa je, sem si rekla. Preverila sem shranjen račun in res, zneska 1,60 EUR, kot so stale šivanke ni bilo na računu.
Na računu ni bilo niti njihove nesposobnosti, niti popusta, ki bi me lahko še privabil k njim, niti dobrega poslovnega odnosa, na računu je nevidno pisalo, k nam pa le ne hodite več, ker vas nismo sposobni niti postrežti, niti obdržati, najdemo pa šivanko med sukanci, ki smo jo vam zaradi naše lastne nesposobnosti pozabili zaračunati.

O ja, drage moje prodajalke majhnih trgovinic, k vam bom še zahajala, tudi po vse tiste sukance in šivanke, ki mi jih sedaj po ugodni ceni ne bo potrebno kupovati tam blizu Ljubljane na poti domov, a nekaj je sigurno, k vam bom prišla z nasmeškom in z njim tudi odšla.

Ana




ponedeljek, 12. november 2012

Biti izgubljena ni nujno tako slabo

Vsak, ki se kdaj koli v življenju sooči z svojim lastnim bolečim jedrom, s svojo temo kot pravijo, slej ko prej pride do točke, ko se začne zavedati, da nekaterih zadev noče več. Dovolj. In postopoma postane to proces izpuščanja. Izpuščanja tega, česar nočeš več držati. Da pa se to lahko zgodi, je potrebno najprej sploh videti kaj tako čvrsto držimo. Kaj je tisto, zaradi česar sami sebe na nek način kaznujemo, si prikrajšamo radost življenja. Sem spadajo vsi tako imenovani čustveni strupi – jeza, žalost, strah, pohlep, skrb …. Čustveni strupi, ki temeljijo na prepričanjih, sodbah, želji po spreminjanju drugih, morali in vseh teh malih okovih, ki so nam jih  prikovali skozi življenje.
Da bomo ženske pridne, poslušne, ubogljive, tihe, nasmejane, prijazne.
 
Ko se enkrat odločiš za pot nazaj k sebi, te bo prej ali slej pripeljala do teh okov. Enega po enega spoznavaš, priznavaš, sprejemaš, in šele ko spoznaš, da ti ne koristi, se ga lahko osvobodiš, ga predaš, ga izpustiš. To je postopen proces, ki ga vsak hodi, doživlja po svoje. Dejstvo pa je, da te osvobaja. Prazni. In ko postajaš prazen, je ta praznina tako zastrašujoča, da se počutiš izgubljeno. Ko izgubljaš vse poznano, vse kar si mislil, da je res, vse kar tvoje okolje še vedno priznava, postaneš sam. Sam s svojo ničnostjo. Ni identitete, ni vloge, ni več znanega. In nisi več siguren, kaj je »prav« in kaj narobe«. Stari vzorci še udrihajo, novo še ni prišlo. Občutek izgubljenosti pa v vsej svoji veličini zaobjema tvoje življenje. Takrat postane velikega pomena prepuščanje. Prepuščanje procesu, da se odvija. Zaupanje, da se bo vse postavilo tako, kot je treba. Ne dobro ali slabo, tako kot je treba. In seveda je za to potrebno potrpljenje. Kajti čez noč ni moč presejati tega, kar se je življenja nabiralo. Torej, biti izgubljena je korak pred zoro. Pred čistino, jasnostjo.
Pred novim vdihom življenja. Od tebe terja zaupanje, pogum in vero, da se podaš na pot, kjer se osvobodiš znanega in stopiš v neznano.
Objem...Darja
 
 
 
 


 

nedelja, 11. november 2012

ZAKAJČEK




Res je, da se včasih zgrozim, ko iščem po spominu in ne najdem koliko let je štela moja  prinčipesa za določen dogodek v mojih mislih a sigurno opravičilo imam, da je bilo dogodkov nešteto in vedno se je kaj dogajalo in le kako naj se spomnim  vseh datumov in krajev . Ampak nekaj se pa sigurno spominjam, spominjam se zakajev, zakajev na tisoč in en način.
Pa je bil občutek kar dober, ko sem bila prisotna pri mamah malih nadebudnežov in obupanih obrazov mam, ki so izčrpale že vse odgovore na neštete zakajčke.  Joj kako dobro je to, da so naši zakajčki že tako daleč stran sem si mislila in se malo hudomušno a z oddihom nasmehnila prosečim pogledom mam, ki so z očmi iskale milosti in junaka, ki bi jim priskočil na pomoč in dodal tak zato, da ga ne bi bilo zakaja več nazaj.
No takole sem živela v utvari zadnjih let, ko je moja najstnica vsaj v mojem prepričanju že porabila vse zakaje iz zaloge in ko sem jaz že imela  pomirjujoč nasmešek za vse trpeče mame pod taktirko svojih malih zakajčkev . Oh kako lepo je bilo živeti v prepričanju do trenutka, ko sem se danes ob nedeljskem kosilu stresla ob dejstvu, da ni preteklo 5 minut brez  vsaj 5ih zakajev.
Malo sem morala še počakati, ker nisem več verjela svojim ušesom , ampak glej ga zlomka, vrnili so se v vsej svoji veličini. O ne, prej so bili mali in simpatični, sedaj pa so postali veeeliki in zahtevni in čakajo in čakajo, dokler ,ali ni tehtnega, učenega ali za mojo najstnico sprejemljivega zatoja.
In potem tisoč rezervnih načrtov, kako se odtihotapiti do računalnika in hitro najti dovolj učen odgovor, kako nevidno poškiliti na kuhinjska vrata kjer visi ogromen  zemljevid sveta ali pa se narediti, da jo nisem slišala in živeti v brezplodnem upanju, da bo pozabila na vprašanje. Seveda, pozabila morda, ampak v vrsti sta dva nova, hujša in bolj učena in jaz med skokom do računalnika, zbeganim pogledom na kuhinjskih vratih in prosečim pogledom  kapituliram.
O ja dragi moji,vrnili so se v vsej svoji veličini. In sedaj čakam mame, ki me bodo sočutno pogledale in me stisnile ter mi tako kot jaz nekoč ( beri še včeraj) rekle, saj bo minilo, bo, bo.

Ana

NOSILEC ZA POLNJENJE MOBIJA



Kam postaviti mobilca, ko ga polnimo? Saj ne, da stanovanje nima dovolj vtičnic a vedno se zgodi, da
polnimo hkrati vsi, no, vsaj mi smo takšne zmede. In odstavljamo na vitrino, pa na mizo, pa tudi v kuhinji se znajde in ga vsi iščemo in se kličemo med seboj, da najdemo kam smo si ga skrili. 
Rešitev je bila kot na dlani. Nosilec za polnjenje mobija.
Takole je nastala naša rešitev in zagotavljam vam, da pri nas doma deluje. Ampak v kuhinji ga pa jaz še vedno včasih izgubim :-)
A


sreda, 7. november 2012

Nuttelin rolček


Nuttelin rolček za 2 sladkosneda



Ker je zunaj dež, ker je moja domišljija ušla med slike provansalsih kuhinj in ker me je ulovil nemir, ki ga lahko pomirim samo tako, da roke pomokam, da zadiši po sladkem in da zaslišim glas radovedne najstnice, ki jo sladka rita pripelje v mojo kuhinjo. Ja, to je to, dve muhi na en mah. Ko s prsti pobirava drobtinice iz praznega krožnika in nama sladkor še vedno uhaja v smejalni kotiček pri ustnicah veva, da je bil tale čokoladni rolček nujna stvar za razblinit deževen dan.
In kako ga boste razblinili vi? Moj predlog je sledeči:

listnato testo ( za en rolček bo dovolj cca 250g kupljenega )
nutella ( dobrih 7 žlic, a za nas čokoholike lahko dodamo še kakšno za povrhu )
mleti lešniki ( 2 pesti bo čisto dovolj )
piškotne drobtine  ( tudi če jih ni, je dobro, sicer pa kako pest do dve )
1 jajce ( za premaz )
mleti sladkor ( za posip )

Preden se lotite valjanja listnatega testa poskrbite, da bo nuttela lepo tekoča in da ne bo težav pri mazanju po testu. To storite tako, da nutello postavite v lonec z vodo in segrejete. Seveda naj ne bo pretekoča, le toliko, da se bo lepo razmazala. Nikakor ne pozabite vmes probavati J
Pečico segrejte na 200, da bo rolček dobil toplo dobrodošlico.
Listnato testo na pomokani površini razvaljate na dobra 2 mm debeline.  Na razvaljano testo namažite razstopljeno nuttelo in potresite z lešniki in piškotnimi drobtinami.  Namažemo tako, da pustimo  vsaj 1 cm rob, da nam nadev ne bo uhajal.
Testo zvijemo v obliki rulade in jo previdno položimo na pekač obložen s peki papirjem. Sedaj rulado premažemo s stepenim jajcem in jo položimo v ogreto pečico (180-200 ) in jo pečemo 20-25min.Ko jo razrežemo jo obogatimo še z mletim sladkorjem.

  Nikoli, prav nikoli ne počakamo, da se ohladi, ker smo nanj čakali vsaj 40 min J
Ker pri nas pri peki tako ali drugače sodelujemo vsi, je tudi naša Biba bila deležna sodelovanja. Jajce, ki je bilo namenjeno za premaz seveda ni bilo v celoti porabljeno, pa se mu je iz hladilnika pridružila še žlica skute in kozarček mleka. Oblizovanje Bibe je bilo dovolj zgovorno J

Na sladkanje!

A